En Kıymetli Kaynağımız, İnsan Kaynağı!

Kurumlar sermayeyi, doğal ve fiziki kaynakları bir araya getirir mal ve hizmet üretimini organize eder. Gerçek olan şu ki; bir iş yerini esas kişiliğe dönüştüren, farklılaştıran o kurum için çalışan, emek veren insanlardır. Bu insanlar o kuruma ruh, enerji, duygular katar. İstatistikler birçok kurumda işinden memnun olan çalışanların azınlıkta olduğunu gösteriyor.

Kurumsal yönetimin en önemli öncelikleri arasında insan kaynakları yönetimi olmalıdır. Her insanın doğuştan gelen, bedel ödemeye hazır olduğu ihtiyaçları, ona enerji veren tutkuları, doğuştan gelen yetenekleri ve doğruları gösteren vicdanının sesi vardır. Kendi iç sesimize kulak verdiğimiz gibi etrafımızdaki insanların iç seslerine kulak vermesine destek olmamız gerekiyor. Her bir çalışanın farklılığına saygı duymalı ve bunu kurumsal kültürün zenginliği olarak kabul etmeliyiz.

Dünyada baş döndürücü bir değişim yaşanıyor. Bu değişimi yönetecek ve daha ileriye taşıyacak olan yaratıcılığı desteklenmiş, pozitif iklimlerde çalışan insanlardır. İç sesimizi dinleyerek hepimiz işlerimizin liderleri olup, başarı çizgimizi çok yükseklere çıkarabiliriz.

Eşimiz ve çocuklarımızla olan ilişkilerimizde de onların iç seslerine kulak vermelerine yardımcı olduğumuzda bizlerin ve onların mutluluğu ve başarıları artacaktır.

İnsanlar ve uygarlıklar geliştikçe doymak, giyinmek, sığınmak gibi temel ihtiyaçların yanında öğrenmek, sevmek, yaşamak ve bir eser bırakmak gibi ihtiyaçlar da önem kazanmaktadır.

İnsanlar ancak özgür ve mutlu olduklarında iç seslerini dinleyebilir, yaratıcı ve yapıcı olabilir. Uzmanlığı konusunda insiyatif alma ve karar verme özgürlüğü olan çalışanlar kendilerini değerli hisseder, yaratıcı olur ve yaptıkları işleri en iyi şekilde geliştirir.

Mutlu ve huzurlu çalışanları olan, takım çalışması yapılan kurumlar, insanların nesne ve gelir gider tablosunda bir masraf olarak görülen iş yerlerinden şüphesiz daha başarılı olacaktır. Geleceğin dünyasına teknolojinin akıl almayan yolculuğuyla gidiyoruz.

Bu yolculuğu farklı ve değerli kılacak en önemli yatırım, insanımıza yapılan yatırımdır.
Fark yaratmayı seçiyorsak, içimizdeki cevherlere kulak verelim.

 

Meral İnci Zaim
Yönetim Kurulu Üyesi / Board Member
İnci Holding A.Ş.

YORUM YAZIN

Arşivler
Kategoriler
twitter.com/meralincizaim
  • T

    Tweeted on 04:31 PM Jun 05