Yeni Yıla Merhaba

Çok değerli misafirlerimiz,
Mesai arkadaşlarım,
Sevgili ailem,
Türkiye’nin dört bir tarafından gelmiş bayilerimiz ve
Basınımızın güzide temsilcileri

Yeni yıla merhaba gecemize hoş geldiniz!

Bu gece bir çok başarıyı, eğlenceyi, birlikte yaşayacağımız bir gece. Aramızdan ayrılışının 6. yılında kurucumuz Cevdet İnci’yi de bize emanet ettiği bu değerli kurumun başarılarını paylaşarak anmak bizi gururlandırıyor.

Dünyada son yıllarda ekonomik ve sosyal olgularda coğrafi değişiklikler yaşıyoruz. Ekonomik gücün merkezi yavaş yavaş doğuya doğru kayıyor ve dünyanın sosyo-ekonomik yapısının yeniden şekilleneceğinin ilk işaretlerini veriliyor..

Yeni dünya düzeninde stratejik konumu, yüksek büyüme potansiyeli ve güçlenen ekonomisi ile yıldızı parlayan bir ülkeyiz. Türkiye’nin, önümüzdeki yıllarda dünyadaki yerini daha da güçlendireceğine inanıyoruz.

İnci Holding olarak, dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri dikkatle gözlemliyoruz. Mevcut durumda, riskleri ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek üzere hazırlıklarımızı yapıyor, çalışmalarımızı yeni dünya düzeniyle uyumlu hale getiriyoruz.

İnci Holding olarak, faaliyette bulunduğumuz her sektörde, öncü olmak, lider olmak, ülkemizin rekabet gücünü artırmak ana hedefimiz oldu. Gururla söyleyebilirim ki, altına imzamızı attığımız birçok işte de bunu başardık.

İnci Gurubu şirketleri 2010 yılında ihracat performansı, cirosal büyüme ve karlılıkta Ege ve Türkiye adına sevindirici sonuçlar elde etmiştir.

2010 yılı bütçelerimizi yaparken 2010 yılı için %15 lik bir büyüme hedeflemiş olmamıza rağmen hedeflenen bütçeleri ciro ve karlılıkta aşarak %40 oranında bir büyümeyi gerçekleştirdik.
2011 yılının bütçelerinde de %30 cirosal büyüme planlıyoruz.

Sektöründe tek Turquality belgesine sahip olan, Türkiye’nin ilk 1000 şirketi arasında 212. Sırada yerini alan firmamız İnci Akü’de yenilikçi, kaliteli ürün ve hizmetlerimizle ülke sınırlarını aştık. Sektörünün ihracat lideri İnci Akü, Türkiye akümülatör ihracatının yaklaşık %60’ını yaparak Türk ekonomisine önemli değer katmaktadır.

Holding şirketlerimiz arası sinerjinin iyi bir örneğini yaşadığımız BREEAM sertifikalı İnci Akü yeni üretim tesisimizin inşaatı Konkur İnşaat şirketimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. BREEAM tarafından belirtilen uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanan İnci Akü yeni üretim tesisinin inşaatında ve operasyonunda standart binalara oranla daha az su, enerji ve hammadde kullanılması hedeflenmektedir. Yeni binamızda endüstriyel akü imalatı da başlamıştır.

Ayrıca İnci Akü Çevre Politikası kapsamında sürdürülen, Dalyan – Köyceğiz Bölgesi’ndeki dizel motorlu gezi teknelerinin çevre dostu elektrik motorlu tekneler haline gelmelerini sağlayan Caretta Projesi de çevreci uygulamalarımız açısından bizleri onurlandırıyor.

Başka bir gurur kaynağımız, dünya üzerinde tek çatı altında kurulu en büyük ticari jant üretim kapasitesine sahip Hayes Lemmerz Jantaş Türkiye’deki tüm araç üreticilerine ürün tedariği, Avrupa, Uzak Doğu, Amerika, Avustralya, Orta Doğu, Afrika’da toplam 40 ülkeye de ihracat yapmaktadır.

Hayes Lemmerz İnci Çelik binek araç jant üretim tesisimiz de dış hizmet alarak yürüttüğü rulo sac dilme işini Aralık ayında bünyesine katmıştır. Firmamız doğru yatırımlar yaparak, gelişim ve verimlilik artışlarını sağlayacak çalışmaları ön planda tutarak, rekabet avantajı sağlama ve müşterilerine daha hızlı cevap verme üstünlüğüne sahip olmuştur.

130.000 Ton/Yıl kapasiteye sahip olan rulo sac dilme tesisini 2000 m2 lik ilave bina inşaatı dahil olarak yaklaşık 5,5 ay gibi çok kısa bir sürede iyi bir takım çalışması ve akılcı yönetimiyle Aralık ayında devreye almıştır.

Hayes Lemmerz Aliminyum jant tesisimiz ortağımız Hayes Lemmerzin dünyadaki çeşitli ülkelerindeki tesisleri arasında prosesleri ve verimliliği açısından her zaman örnek olarak gösterilmektedir. Aliminyüm Jant tesisimiz, 2010 dan 2011 yılına geçerken % 50 kapasite artışı planlamaktadır.

Kurulduğu günden bu yana sektördeki liderliğini elinde bulunduran Minibar ve otel ekipmanları üretimi yapan firmamız ISM; yurt içinde 135.000 adet üretim kapasitesi ve %75 pazar payı ile sektöründe yıllardır açık ara lider konumdadır. Üretimin %70’ini beş kıtada yaklaşık 50 ülkeye ihraç eden ve ISM, Avrupa pazarında da %20 Pazar payına sahiptir. ISM 2010 yılında dünyanın önde gelen otel zincirleri ile satış anlaşmaları imzalamıştır.

İnci Lojistik firmamız yalnız Türkiye’de değil Avrupa’da ilk olan multi modal taşımacılık sistemini uluslar arası Vandieren şirketiyle protokol anlaşması yaparak Türkiye pazarına sundu.

İncitaş satış ve dağıtım şirketimiz 2010 yılında İnci Akü, Eas Akü ve Hugel Akü gibi köklü akü markalarının satış ve pazarlamasını yapan bayileri ile buluştu. 2011 hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda yönetim kurulu üyelerimiz ve üst düzey yöneticilerimiz Türkiye’nin her yanından gelen 500 bayi ve perakende satış noktası ile buluşarak inci gurubunun müşterilere verdiği önemi bir kez daha vurguladı.

İnci Sigorta, Axa Sigorta’ nın yapmış olduğu 2009 değerlendirme sonuçlarına göre, Ege Bölgesi sıralamasında Bölge 1.si ve Türkiye sıralamasında 4.cü olmuştur. Başarılarına her sene yenisini ekleyen İnci Sigorta bizi gururlandırıyor.

Flanş imal eden firmamız Cimak, 2010 yılında patent dirsek imalatına başlayarak ürün yelpazesini genişletmiştir.

2010 yılında kurulan Aten firmamızın da atıktan enerji üretecek olması gurubumuzun çevreye verdiği önemin bir göstergesidir.

Tüm şirketlerimizde sürekli verimlilik projeleri yaparak is yapma şeklimizi geliştiriyoruz. Günümüzde iş hayatında en önemli konulardan birisi Bilgisayar teknolojisini işin içine ne kadar katıyor olduğunuz. Yaptığımız tüm işlerde en büyük farklılığı da bigisayar teknolojisi ekiplerimizin yetkin çalışmaları sayesinde yaratıyoruz.

Ekonomik faaliyetleriyle olduğu gibi toplumsal alanda da ülkesine ve içinde yaşadığı topluma değer katmayı görev bilen İnci Grubu olarak, Cevdet İnci Eğitim Vakıf çalışmalarımızla 2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılı sonuna kadar 534 ilköğretim, 214 meslek lisesi, 84 lise, 116 yüksek öğrenim öğrencisi olmak üzere toplam 948 öğrenciye burs verilmiştir. Gençlerimizin gelecek ideallerini gerçekleştirmelerine destek olmaktan gurur duyuyoruz.

TAKIM RUHUYLA ELELE ÇALIŞAN, TÜM TAKIM ÜYELERİMİZE VE LİDERLERİNE 2010 YILINDA GÖSTERDİKLERİ BAŞARILI ÇALIŞMALAR İÇİN İNCİ HOLDİNG YÖNETİM KURULU ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

Hepsi için bir alkış rica ediyorum.

Bizim başarılarımızla her zaman gurur duyan en az bizim kadar heyecanlanan sevgili Ege’li dostlarımızla birlikte ‘Dünyada bir Egeliyiz’ derken güç buluyor ve ailemizin ne kadar büyük olduğunu görmekten kıvanç duyuyoruz.

Değerli yöneticilerim,

İnci Grubu olarak bu başarıların arkasında kurumumuzda çalışan her bir bireyin mesleki ve sosyal yaşamına yapılan eğitim katkılarının önemli bir payı olduğuna inanıyoruz.

Tüm dünya, 20. yüzyılın son çeyreğinde başlayan ve hızla gelişimini sürdüren sosyo-ekonomik ve teknolojik değişim sürecinden geçiyor. Bu süreçte gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri ile birlikte, insanlık tarihi eldeki bilgiyi kısa sürede yoğun olarak üretiyor ve tüketiyor. Öyle ki, ülkelerin ne kadar bilgi ürettikleri veya tükettikleri gelişmişliğin bir göstergesi sayılıyor ve ekonomik büyümenin en güvenilir tahmin parametresi olarak kabul ediliyor.

Bilgi üretimi, ülkelerin kalkınmışlık düzeyini belirlemek için kullanılan ölçütler arasında önemli bir yer tutuyor ve bu bilgiyi en verimli şekilde yönetecek nitelikli insan gücünün de varlığını gerekli hale getiriyor.

Bugün birçok ülke, bu bilgiyi üretecek ve kullanacak nitelik ve nicelikte insan gücüne yatırım yapıyor. Çünkü yaşayarak görüyoruz ki, eğitim sistemi, toplumsal kalkınmanın da temelini oluşturuyor.

Niteliksiz ve eğitimsiz insan gücü, işsizlik ve sosyal dışlanma, özel sektörde düşük verimlilik ve ulusal rekabet gücünün geri kalması gibi ciddi sosyal ve ekonomik risklerle karşı karşıya bırakıyor. Öte yandan, günümüzde iyi yetişmiş insan gücü de ekonominin en önemli girdilerinden biri kabul ediliyor ve başta gelen üretim faktörleri arasında sayılıyor. Gelecekte bir ülkenin ekonomisini sahip olduğu yer altı kaynakları kadar, iyi yetişmiş insan kaynakları yön verecektir.

Dolayısıyla,

Değerli yöneticiler,

Ulusal rekabet gücümüzü artırmak, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak ve işsizlikle mücadele gibi önem taşıyan konulara çözüm bulabilmek için, nitelikli iş gücü’ yetiştirmek hepimizin misyonu olmalıdır.

Toplumsal duyarlılığı yüksek bir grup olarak, eğitim seviyesi düşük nitelikte bir
çalışan profiline seyirci kalmayalım .

Bu konuda önder olalım, mesleki-sosyal eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde bilinci yayalım.

Nitelikli çalışan potansiyelini artırmak için kamu-özel-sivil sektör işbirliklerinin oluşmasına teşvik verelim.

Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, şirketlerimizde önemli eğitim projeleri yürütülüyor. Bu projelerden birini paylaşmak isterim. İnci Akü Eğitim Birimi Öğretmenleri ve METEM Anadolu Teknik Lisesi Öğretmenleri işbirliği ile İnci Akü’nün 103 çalışanına Makine Operatörlüğü Geliştirme Uyum Kursu düzenlendi. Yaptığımız çalışmalarla, iş dünyası tarafından uygulanabilir bir model oluşturuyoruz. Bu çalışmalara var gücümüzle devam edelim.

Değerli Konuklar,

İnci Holding ve şirketlerinde eğitimi bu yıl temel görev edinirsek, ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi, dinamik ve bilgiye dayanan sürdürülebilir ekonomik büyümeye sahip bir güç haline gelmesi konusuna çok önemli bir katkımız olacağına inanıyoruz.

‘Aydınlığa giden yol, Eğitimden geçer’

Çünkü, kurumsal yönetimin kurum değerini artıran, riskleri azaltan, pazarda güvenilirlik ve saygınlık kazandıran özelliklerin bilgiden geldiğine inanıyoruz.

Çünkü, her bir çalışanımıza, Grubumuza, ülkemize önemli sorumlulukları olan bir yönetim anlayışını grubumuzun vazgeçilmez ilkesi olarak benimsiyoruz..
Çünkü 21. yüzyılda başarı, “değişimi yönetebilen, bilgili, dünyanın nabzını tutan” şirketler için mümkün olacağını biliyoruz.

Gücünü Türkiye’den alan ve yine Türkiye’ye yatıran İnci Grubu olarak bizler, iş ortakları ve çalışanlarımız ile birlikte, içinde yaşadığımız topluma önümüzdeki yıllarda da değer katmaya devam edeceğiz. Ülkemizin küresel arenadaki konumuna bağlı olarak, önümüzdeki dönemde yeni hamlelerle ve en iyisini yapma azmi ile başarılarımızı artırarak sürdüreceğiz.

Sözlerime son verirken, inandığımız ve hayata geçirmeye çalıştığımız önemli bir felsefemizi de paylaşmak istiyorum. Pozitif iklimler her zaman bireye ve kuruma çok büyük başarılar getirmiştir. Kurucumuz Babam Cevdet İnci çok çalışkan bir insandı gereğinde 24 saat çalışırdı. Ama eğlenmesini de bir o kadar iyi bilirdi. Bizler de tüm sene çok çalışarak bu gece birlikte eğlenmeyi hak ettik. 2011 yılında da çalışmayı zevk haline getirerek işimizi sevelim , sevdiğimiz işlerde hep birlikte keyif alarak çalışalım.

Bu güzel konseri organize etmemize yardımcı olan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Akgün Çavuş’a, Koro Şefi İbrahim Yazıcı’ ya, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın kıymetli sanatçılarına, İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarına, Tarz Dans Okulu’ na ve İnci Holding çalışanlarından olan dansçılarımıza, bu organizasyonu hiçbir profosyonel yardım almadan gerçekleştirmemizde emeği olan tüm arkadaşlarıma ve güzel günümüze katılarak daha da güzel kılan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

2011 yılında dileğim gurubumuzun ve ailemizin ülkemizde iyi örnek olması. Türkiye’de yaşayan tüm insanların dil, din, ırk, renk ayırımı yapmadan, layıklık ‘ten hiçbir ödün vermeden birbirini kucaklayarak, ayrılıkları değil benzer noktaları bularak Atatürk’ ün çizmiş olduğu yolda pırıl pırıl bir geleceğe koşmasıdır.

Meral İnci Zaim
Yönetim Kurulu Üyesi / Board Member
İnci Holding A.Ş.
Arşivler
Kategoriler
twitter.com/meralincizaim
  • İnci Holding’in stratejik yatırımcısı olduğu Vinci Girişim Sermayesi, sekizinci yatırımını Singapur merkezli yeşil… https://t.co/b4Tl9aJ9Pw

    Tweeted on 11:23 PM Sep 19

  • Maxion Wheels , Hannover fuarında İnci Holding ile birlikte Türkiye’de aliminyum kamyon jantı üretimine başlayacağı… https://t.co/Z3HN5rWuMY

    Tweeted on 11:08 PM Sep 19

  • Maxion Wheels Press Conference @ IAA Transportation 2022. Would you like to attend? https://t.co/DEDx3rFSUM

    Tweeted on 10:38 AM Sep 19