Honey Seyahat

Gibraltar/Cebelitarık

Yazan: , tarih: 24 Temmuz 2016

Cebelitarık Avrupa’nın Afrika’ya en yakın ucu. Buraya katamaranımızla  gelmeden önce Atlantik Okyanusunu Akdeniz’e bağlayan boğaz olmasının dışında fazla bir şey bilmiyordum. Bizim bağlandığımız marina İspanyol tarafında olduğu için İngiliz tarafına yürüyerek gittik.

Şehre ismi Endülüs’ü fetheden Emevi komutan Tarık Bin Ziyad vermiş. Anlamı Tarık’ın kayası demekmiş. Daha sonra İspanyolların hakimiyetine geçmiş. Büyük kuşatmalar sonunda İngilizler burunda hakimiyet kurmuşlar. İngiltere’nin bir atlama tahtası, çok stratejik bir bölge ve finans merkezi. Cebelitarık çok dar alana sıkıştığı için evler çok pahalı, 6 milyon pound fiyatı olan evler var. Hatta yer darlığı nedeniyle bir yolcu gemisini otele çevirmişler.

Rock of Europe içinde kuşatma zamanlarından kalma tam 48 km tünel mevcut.

[foogallery id=”4880″]

ETİKETLER
İLGİLİ YAZILAR

YORUM YAZIN

Arşivler
twitter.com/meralincizaim
  • Yeterli covid-19 aşılama yapılıncaya kadar önlemlere devam edilirse, pandemiden çıkışımız sağlıklı ve süratli olur:… https://t.co/RnVzQfw7Hb

    Tweeted on 01:40 AM Jan 23

  • Yeterli aşılama yapılmadan #okullaracilmasin ! Bunu yapan ülkeler şu anda ellerinde aşı olmasına rağmen sağlık sisteminde sorunlar yaşıyor.

    Tweeted on 11:55 PM Jan 20

  • Önceliğimiz aşı 25 milyon aşı eğitimimizi, ekonomimizi, en önemlisi psikolojimizi daha iyi yapacaktır. Önceliğimiz… https://t.co/1an8QrJCfV

    Tweeted on 12:17 AM Jan 15