Etkinlikler

TÜRKİYE VODAFONE VAKFI DANIŞMA KURULU 6’NCI KEZ TOPLANDI

Yazan: , tarih: 25 Nisan 2018

TÜRKİYE VODAFONE VAKFI DANIŞMA KURULU ÜYELERİ
GELECEĞİN KOD YAZARLARIYLA BULUŞTU

Türkiye Vodafone Vakfı’nın 6’ıncı Danışma Kurulu toplantısı, Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Zaim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, TÜSEV Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ergüder, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı Serpil Timuray, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel’in katılımıyla düzenlendi.

Vakfın son dönem çalışmalarının değerlendirildiği toplantının sonunda robot VSmart ile tanışan Danışma Kurulu Üyeleri, “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında kodlama eğitimi alan çocuklarla bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

20 Nisan 2018 – Türkiye’de toplumun gelişmesine ve yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunmak hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı’nın 6’ncı Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı. Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Zaim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, TÜSEV Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ergüder, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı Serpil Timuray, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu Üyelerine Vakfın mevcut projelerinde gelinen son durum hakkında bilgi sunuldu.

Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı Serpil Timuray’ın Vodafone’un global vizyonu hakkında bilgi verdiği toplantıda, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da şirketin dijitalleşme alanındaki hedef ve çalışmalarından bahsetti. Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ise “Yarını Kodlayanlar” projesi başta olmak üzere Vakfın mevcut projeleri ve gelecek dönem hedefleri hakkında ayrıntılı bilgi paylaştı.

Toplantının sonunda robot VSmart ile tanışan Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu Üyeleri, “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında kodlama eğitimi alan çocuklarla bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantıyı değerlendiren Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, 2007’den bu yana toplumsal gelişimin ve değişimin öncüsü olmak için çalışıyoruz. Teknolojiyi hayatın hizmetine sunarak değer yaratıyor, sosyal fayda üreten projeleri destekleyerek topluma hizmet ediyoruz. İş ve akademi dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan değerli Danışma Kurulu Üyelerimizin liderliğinde yürüttüğümüz bu projelerle sosyal sorumluluk alanında öncü işlere imza atıyoruz. Danışma Kurulu Üyelerimiz ile fikir ve görüş alışverişi yapmak üzere düzenli olarak bir araya geliyoruz. Bu toplantımızda da kendilerine Vakfımızın son dönem gelişmeleri hakkında bilgi verdik; amiral projemiz ‘Yarını Kodlayanlar’ ile ilgili paylaşımda bulunduk. Üyelerimiz, projelerimize yönelik önemli geribildirimlerde bulunarak gelecek dönemdeki çalışmalarımıza ışık tuttu.”

“Son bir yılda 25 bini aşkın kişinin hayatına dokunduk”

Türkiye Vodafone Vakfı ile kadınlara, çocuklara ve engelli bireylere yönelik teknoloji temelli eğitim ve girişimcilik odaklı projeleri desteklediklerini ifade eden Süel, “2017-18 döneminde yaklaşık 4 milyon TL yatırım yaptık ve 25 bini aşkın kişinin hayatına dokunduk. ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesiyle 2 yılda 20 ilde 26 binden fazla kadına ulaştık. ‘Düşler Akademisi’ projesiyle 9 yılda yaklaşık 19 bin gönüllü ile 6 bin öğrencinin engellerini aşmasına destek olduk. Türkiye’yi dijital geleceğe taşıma hedefiyle başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinde ise 30 ilde 135 eğitmenle 10 bini aşkın çocuğa kodlama eğitimi verdik” dedi.

“Yarını Kodlayanlar’da yeni dönem hedefimiz 20 bin çocuk”

“Yarını Kodlayanlar” projesinin çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğuna dikkat çeken Süel, “Projemizin ilk yıl sonuçlarına göre, ‘Scratch ile kendi oyunumu yapabiliyorum’ diyen çocuklarda yüzde 31’lik, ‘Bir yazılım problemini çözmek için daha zor ve uzun programlar yazabilirim’ diyenlerde ise yüzde 35’lik artış görüldü. Projemizin coğrafi kapsamının yanı sıra eğitim içeriklerini de genişlettik. 10-14 yaş arasındaki 22 çocuğumuza temel kodlama programı Scratch’in yanı sıra Nesnelerin İnterneti uygulamalarının kodlanmasına yönelik Arduino eğitimleri de verdik. Projemiz, Vodafone Grup Vakfı’nın ‘Connected Education’ raporunda ‘Dijital Okuryazarlık Eğitimi’ alanında başarı hikâyesi olarak yer aldı ve tüm dünyaya örnek olarak tanıtıldı. Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımıza da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim tırıyla Anadolu turu düzenleyeceğiz” diye konuştu.
12

ETİKETLER
İLGİLİ YAZILAR

YORUM YAZIN

Arşivler
Kategoriler
twitter.com/meralincizaim
  • “Denizde 82 Gün” Kitabını aldınız mı? Gelirleri Cevdet İnci Eğitim Vakfı Genç Gelişim programına aktarılmaktadır! https://t.co/73mNQA8Mfs

    Tweeted on 09:47 PM Apr 08

  • https://t.co/8nl31wgzNm

    Tweeted on 11:53 PM Apr 04

  • #pikniktenkalan Piknik yapmak için getirdiğimiz malzemelerin atıkları geri götürebiliriz. Doğa çöplük değil.

    Tweeted on 11:34 PM Mar 28