Başarının Sırrı

Bugün başarılı isimlere baktığımızda başlangıçta en büyük sermayelerinin hayalleri olduğunu görürüz. Biz de daima hayallerimizi gerçekleştirmek için önemli yollar kaydettik.

Hayal kurmak, bir hedef belirlemek uzun bir yolun başlangıcıdır. Fakat her zaman hayaller yeterli değildir. Her şeyden önce hayallerimizi gerçekleştirmek için katedeceğimiz yolu nasıl aşacağımızı tespit etmek gerekir. Bizi gerçek başarıya ulaştıran, planlarımızı hayata geçirirken uygularımızın sonuç odaklı ve verimli olması gerekir. Bugün geriye baktığımızda elde ettiğimiz başarılı sonuçların, tespit edilen planların iyi bir icraat yönetimiyle gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Ancak bunlar yeterli değil. Başarının sırrında, insan ilişkileri, sahip olunan ilişkileri koruma ve takım çalışması vardır. Bugün dünya çapındaki hiçbir kurumun / şirketin sadece tek bir kişinin omuzlarında yükseldiğini göremezsiniz.  Başarının olmazsa olmaz koşulu, sağlıklı bir ekip çalışmasıdır.  Bu nedenle çevredekileri motive edebilmeli çalışma arkadaşlarından yeni kazanımlar sağlayabilmeli.

Bir diğer unsur ise etik değerlerdir. İmaj, itibar, güven duygularının inşası çok zordur, ama bir anda kaybetmek de çok kolaydır.

Günümüzde çok iyi eğitimli gençler işe başlıyor.  Fakat bilgi çok hızlı üretiliyor ve aynı hızla tüketiliyor. Eğilimler, beklentiler, istekler hızla değişiyor. Bütün bu gelişmeler zorlu bir sürece işaret ediyor.

Dünyada değişimin ivmesinin giderek arttığı böyle bir dönemde sürdürülebilir başarıyı sağlamak için yetkinlikleri güçlendirmek, hesaplanabilir risk almayı bilmek ve doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor.

Şunu unutmayın ki peşinden gidecek hayalleriniz varsa, bütün hedeflerinize ulaşırsınız.
Yeter ki bu hayalleri, bilgi ve becerinizden yarattığınız güçle, harekete geçirebilin.

 

Meral İnci Zaim
Yönetim Kurulu Üyesi / Board Member
İnci Holding A.Ş.

YORUM YAZIN

Arşivler
Kategoriler
twitter.com/meralincizaim
  • “Denizde 82 Gün” Kitabını aldınız mı? Gelirleri Cevdet İnci Eğitim Vakfı Genç Gelişim programına aktarılmaktadır! https://t.co/73mNQA8Mfs

    Tweeted on 09:47 PM Apr 08

  • https://t.co/8nl31wgzNm

    Tweeted on 11:53 PM Apr 04

  • #pikniktenkalan Piknik yapmak için getirdiğimiz malzemelerin atıkları geri götürebiliriz. Doğa çöplük değil.

    Tweeted on 11:34 PM Mar 28