İnci Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı’nın 30. Yıl Mesajı

“Nesilden Nesile El Ele”

Sevgili İnci Grubu Çalışanları,

Bizlere yeniden başlamayı, cesaretle bir kez daha denemeyi, uyanışı, dirilişi ve yeni umutları hatırlatan yepyeni bir yıla girmiş bulunuyoruz. Yeni bir yıl, bizler için yeni şanslar, olanaklar ve iyilikleri içinde getirsin.

Diliyorum ve inanıyorum ki yeni yıl tüm İnci Grubu çalışanlarına ve sevdiklerimize yeni başarılar, sağlık ve huzur armağan edecek, bolluk ve mutluluk getirecektir.

Biliyorsunuz, sizlerle bazı gelişmelerini geçtiğimiz aylarda paylaşmaya başladığımız bir yeni heyecan daha 2012’de bizi bekliyor. Kökleri 60 yıla dayanan şirketler topluluğumuzun 30. yılını 2012’de kutlayacağız.

Yıl içinde düzenleyeceğimiz şenliklerle hep birlikte yaptıklarımızın gururunu, eksikliklerimizin bilincini, başarılarımızın heyecanını paylaşacağız.

Bu sevinci hepimiz hak ettik!

Yönetim bilimciler aile şirketlerinin nesiller boyu yaşamasının zorluklarını vurgulayarak; bu başarıya sadece on aileden birinin ulaştığını belirtiyorlar. Dünyamızın ve ülkemizin yaşadığı çalkantı ve belirsizlikleri, rekabetin gücünü, ekonomik krizleri hatırlayınca bu günlere ulaşmamızın anlamı daha da çarpıcı oluyor.

Bu olağandışı başarı için başta çalışanlarımıza, bir yandan finansal sonuçları öte yandan aile ilişkilerini büyük bir beceri ile yöneten aile üyelerimize gönül borcumuz var.

Ancak öncelikle kurucumuz, önderimiz ve babamız Cevdet İnci’ye minnet doluyuz. Onun vizyoner girişimciliğini etik ilkeler ve değerlerle yaşatmasının ve bu sağlam temelin bizleri bu günlere taşıdığının bilincindeyiz.

Onu hiç unutmayacağız ve her zaman saygıyla anacağız.

Bu 30 yılda öğrendik ki büyük başarıların temelinde yüksek itibar ve güven yatar-sermayenin en değerlisi temiz, dürüst bir isimdir. Bizler inandık ki sevgi, hoşgörü ve saygıyla, tüm paydaşlara değer yaratma ilkesine önem veren ekip ruhunun olduğu yapılar uzun ömürlü olur ve nesilden nesile yaşar, gelişir, büyür.

Bizler de bu değerlere sıkı sıkıya sarılarak, sağlıklı ve karlı büyümeyi, doğru stratejilerle doğru ortaklıklar kurmayı hep hedefledik. Sürdürülebilir başarımız için; yani geleceğimiz için yeniden yapılanmanın değerine inandık. Bu yolda üstün nitelikli ve gelecek vaat eden insan gücünün bizler için vazgeçilmezliğini hiç unutmadık.

“Kurumsal Yönetim sürecini gerçekleştirirken, aslında kurumsallaşmanın bir olgunlaşma, kendimizi geliştirme ve aşma süreci olduğunun farkına vardık. İşimizin her aşamasında, bizlere emanet edilen kaynakları en verimli şekilde kullanıp geliştirerek, insanların ihtiyaçlarına ve mutluluğuna, toplumsal refah ve sürdürülebilir başarıya katkıda bulunma sorumluluğuyla hareket ediyoruz.

Bu temeller üzerine kurduğumuz ve yaşattığımız grubumuzun hikâyesini; bu zorlu yılların ve bu uzun yolculuğun kilometre taşlarını birlikte; bu yolda bizlere yıllar boyu hizmet eden tüm çalışanlarımızı ve onlara destek veren ailelerini unutmadan bir kez daha sizlere hatırlatmak isterim.

1952 yılında satış ve pazarlama şirketi İncitaş’ın kurulması ile başlayan gelişim sürecimiz aslında Bölgemizin ve Türkiye’mizin de gelişme ve değişme hikâyesini yansıtıyor.

Yapı Taşlarımız

1968 yılında Jant, 1984 yılında Akü imalatımız başladı, jant ve aküde yabancı şirketler ile iş birliği yapıldı, ortaklıklar kuruldu ve 1982 yılında Holding yapılanmasına geçildi, lojistik, sigorta, otel ekipmanları, atık konusunda firmalarımız kuruldu. Grup faaliyetlerimiz otomotiv yan sanayi alanındaki üretim faaliyetlerimizin satış ve pazarlama faaliyetleri ile desteklenmesi, üretimden satış noktasına değer zincirinin süreçlerinin yönetiminde gelişti.

2011 Yılı Başlıca Faaliyetlerimiz

 • İnci Akü endüstriyel fabrikamız üretime başladı.
 • Hayes Lemmerz İnci Alüminyum 2. tesisin temelleri atıldı.
 • İnci Lojistik 2011 yılında müşterilerine sunduğu hizmet anlayışında “değer yaratmak” için, tedarik zincirindeki süreçler üzerindeki uzmanlığını geliştirdi.
 • ISM, Otel zincirleri ile “Tercih Edilen Tedarikçi Sözleşmesi”ni imzaladı.
 • İnci Sigorta müşteri sayısını artırdı ve şubeleşmeye önem verdi. 2011 yılında Axa Sigorta Türkiye sıralamasında üçüncü sıraya geldi ve verimlilikte üçüncü defa Türkiye Birincisi oldu.
 • Atık yönetimi yapan Aten firmamız faaliyete geçti ve Muradiye’de atık tesisi kuruldu.
 • Grubumuzun nüvesini oluşturan ve 60 yıllık geçmişe sahip İncitaş’ın iş modelinin değişimi ile daha yüksek verimlilik ve sinerji hedeflememiz geride kalan bu zorlu ve bereketli yılımızın önemli atılımlarıydı.
 • İncitaş ve Lojistik firmalarımızın da faaliyetlerine devam ettikleri yeni Holding organizasyonumuz İstanbul’da yeni binasına yerleşti. Bu yeni yerleşim kurumsal kimliğimize önemli katkılarda bulunacaktır.

Başarılarımızın somut ve önemli göstergeleri; İstanbul Sanayi Odası’nın 2010 yılı sıralamasında HL Jantaş, HL İnci Jant ve İnci Akü şirketlerimiz ilk 500 firma arasında yer almış olması ve Taysad 33. 2010 yılı ihracat sıralamasında HL Jantaş ve İnci Akü ilk 10 firma arasında yer alarak plaketlerini almaları olmuştur.

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Ne mutluyuz ki İnci ailesi olarak başarılarımızı sosyal sorumluluk projelerimize de taşıdık. Bu alanda İNCİVAK tarafından 2011 yılında 300 çocuğa eğitim bursu sağladık, her sene doğa aşığı kurucumuzu doğum gününde adına fidan dikerek andık. Ekiplerimiz Dragon Festivali’ne katıldı. Dalyan’daki teknelerin elektrik motorla çalışan teknelere dönüşümünü sağlayan “Mavi Deniz Özgür Caretta” projesine öncülük ettik ve teknoloji sponsorluğunu üstlendik. Öte yandan Van depreminde felaketzede yurttaşlarımıza prefabrik evler ve çadırlar temin ettik. İncivak tarafından düzenlenen Cevdet İnci Teşvik Ödülleri proje yarışmasında birbirinden başarılı projeler yarıştı. İncitaş ve İnci lojistik şirketlerimiz müşterek proje ile yarışmaya katıldılar.

Nesilden nesile el ele temamızın en gurur verici örneklerinden birini, bizlerle yıllardır birlikte olan çalışanlarımızın çocuklarını proje ekiplerinde gördüğümüzde yaşadık. Bizi birbirimize bağlayan kurum kültürümüzün gücüne bir kez daha tanık olduk.

Uğurladığımız 2011 yılı ile ilgili son mesajım ise, tüm yatırımlarımız ve kurumsallaşma çabalarımızın sonucunda büyümemizi hedeflerimizin üstünde %30 olarak gerçekleştirdik. Grup toplamında nakit yaratma ve karlılıkta da bütçe hedeflerimizin üzerinde çıktık.

Çalışanlarımıza duyduğumuz güven ve kurum olmanın sorumluluğuyla bu başarıları sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum.

2012 Hedeflerimiz

2012 yılında cirolarımızda %10 büyüme öngördük. İnci Grubumuzun nüfusunun da 2400 kişiye ulaşmasını planlıyor ve istihdama yapmış olduğumuz katkılar bizleri mutlu ediyor. 2012’de büyüme stratejimizi oluştururken yatırımlarımızın kısa sürede en yüksek verimle geri dönmesini öngörüyoruz.

Dünyada izleri netleşen ekonomik kriz ve durgunluğu iyi okuyarak 2012’de sıkı para politikası uygulamaya sermayelerimizi daha da kuvvetlendirmeye karar verdik.

En Değerli Varlığımız İnsan Kaynağımız

Rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerimizde Ar-Ge ile ve iş yapma yöntemlerimizdeki üstün hizmet anlayışı ile farklılık yaratmak bizler için önemli bir rekabet avantajı olacak. Öte yandan en kritik değerdeki varlığımız olan insan gücümüze yönelik ve özellikle genç kadrolarımıza ulaşmak ve onları geliştirmek için eğitim ve liderlik geliştirme programlarına önem veriyor, yelken, çevre, fotoğrafçılık, dalış gibi alanlarda kulüp kurarak dostluklarımızı ve faaliyetlerimizi iş dışında da sürdürüyoruz.

Grubumuzun başarılarının harcında yer alan değerlerimiz bizler için vazgeçilmez ve nesilden nesile en büyük mirasımız. 60 yılı bu ilkelerle aştık ve ayakta kaldık.

Bizi biz yapan değerlerimiz nelerdir?

 • Ekonomik faaliyetlerimizin tüm taraflara değer katmasını, müşterimizin, tedarikçilerimizin bizim için yaşamsal önemini hiç göz ardı etmeyeceğiz,
 • Kurumsal yönetim ilkeleri olan şeffaf, taraflara karşı sorumlu, adil, tutarlı olmayı gözeteceğiz,
 • Performans odaklı, ancak şeffaf hesap verebilir ve adil olacağız,
 • Çalışanlarımızın mutlu, özgür düşünceli ve işlerinin liderleri olmasını, ekip çalışmasının gücünü önemseyeceğiz ve enerjimizi sonuç almaya harcayacağız,
 • Yetkinliklerini geliştirdiğimiz ve onları motive ettiğimiz zaman, insanımızın tüm potansiyellerini ortaya koyacaklarına inanacağız,
 • Bu nedenle hem kendimizin ve çalışanlarımızın gelişmesi önceliğimiz olacak,
 • Her zaman en çok çalışılmak istenen işyerleri arasında olma çabamıza devam edeceğiz, bu hedefimizi hep canlı tutacağız,
 • Hızlı değişen zamana ve koşullara esnek, çevik ve atak hareket ederek uyum göstermek için değişimden korkmayacağız,
 • Çevreye her zaman önem vereceğiz,
 • 30 yıllar, 60 yıllar boyunca bizlere emanet edilen kaynakları en verimli kullanarak, gelecekte de var olacağız,
 • Ekip çalışması vazgeçilmez ilkemiz olacak ve buna inanan, konusunda en iyi olan, süreçlerine hâkim, hedefine yüksek performansla yürüyen; yetkin çalışanlarımız sürdürülebilir başarımızın teminatı.

İşte bu değerlerimizle, sizlerle, İnci Grubu daha nice 30 yıllar boyu ve daha nice nesillerle yaşayacak!

2012’de bu inançla bizleri yeni başarıların beklediğini bilerek, hepinize bol şans, sağlık, neşe, başarı dolu günler, sevdiklerimizden ayrı düşmeyeceğimiz, yaşama pozitif bakma gücümüzü yitirmeyeceğimiz bir yeni yıl diliyorum.

Tüm insanlık, ülkemiz ve dünyamız için 2012’nin barış, uzlaşı ve huzur yılı olması dileği ile hepinize sevgilerimi sunuyorum.

Meral İnci Zaim
Yönetim Kurulu Üyesi / Board Member
İnci Holding A.Ş.

YORUM YAZIN

Arşivler
Kategoriler
twitter.com/meralincizaim
 • İnci Holding’in stratejik yatırımcısı olduğu Vinci Girişim Sermayesi, sekizinci yatırımını Singapur merkezli yeşil… https://t.co/b4Tl9aJ9Pw

  Tweeted on 11:23 PM Sep 19

 • Maxion Wheels , Hannover fuarında İnci Holding ile birlikte Türkiye’de aliminyum kamyon jantı üretimine başlayacağı… https://t.co/Z3HN5rWuMY

  Tweeted on 11:08 PM Sep 19

 • Maxion Wheels Press Conference @ IAA Transportation 2022. Would you like to attend? https://t.co/DEDx3rFSUM

  Tweeted on 10:38 AM Sep 19